Pod visokim pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održan je 9. svibnja 2019. godine okrugli stol Terminološki izazovi i novi smjerovi znanstvenih istraživanja, a Hrvatska je prvi put bila domaćin zasjedanja Terminološke komisije Međunarodnoga slavističkog komiteta.
Okrugli stol organizirali su Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Znanstveno vijeće za antropologijska istraživanja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Terminološka komisija Međunarodnoga slavističkog komiteta. Skupu su se obratili predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt, predsjednica Hrvatskoga slavističkog odbora prof. dr. sc. Bernardina Petrović te uime suorganizatorâ predsjednik Akademijina Znanstvenoga vijeća za antropologijska istraživanja akademik Pavao Rudan, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje dr. sc. Željko Jozić i predsjednica Terminološke komisije Međunarodnoga slavističkog komiteta prof. dr. sc. Viktorija Ljudvihivna Ivaščenko.
Okrugli stol sastojao se od dva tematska bloka: Terminološki izazovi – prikaz stanja i planovii Novi međunarodni projekt: Izrada baze terminološkoga nazivlja. U prvome bloku predstavljen je terminološki rad u Hrvatskoj: Siniša Runjaić predstavio je Hrvatski terminološki portal (http://nazivlje.hr), Bruno Nahod predstavio je terminološku bazu Struna (http://struna.ihjj.hr/), a Anita Sujoldžić projekt Hrvatsko antropološko nazivlje, koji je izrađen u okviru Strune. Ti su referati zamišljeni kao poticaj za diskusiju o otvorenim terminološkim pitanjima i problemima, pa je akademik Stanko Popović iznio svoja razmišljanja o još jednome projektu koji je izrađen u okviru strune – Hrvatsko nazivlje u fizici. U drugome dijelu Okrugloga stola predsjednica Terminološke komisije Viktorija Ljudvihivna Ivaščenko izložila je planove za rad na novome projektu Komisije – projektu izrade terminološkoga nazivlja, a Lana Hudeček i Milica Mihaljević izložile su rezultate rada na hrvatskome terminološkom nazivlju te predložile model obrade terminološkoga nazivlja. Sergej Dimitrijević Šelov predstavio je rječnik Glossary of terms used in terminology kao moguće polazište za izradu rječnika terminološkoga nazivlja. U raspravi su članovi Terminološke komisije iznijeli svoja iskustva rada na terminološkome nazivlju.
Nakon okrugloga stola održano je zasjedanje Terminološke komisije.
***